Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Jednička v osmě, Kojot
Další poznámky k AL II:15
Dále můžeme o verši uvažovat přímo v intencích Stromu života:
Bláznům, takto rozhodně ve smyslu pošetilcům, jsem číslicí devět = Jesod, lunární já, ego. Je snadno představitelné, že pošetilec (poté, co odvrhne vnějšího Boha) dosadí na jeho místo ego místo Self. Viz například soudobý satanismus, u nějž je to zcela explicitní.
Spravedlivým jsem osmičkou = Hod – vyjádření merkuriální povahy naší cesty... a jedničkou v osmě = Keter v Hod – není-li naše cesta nasměrována k Nejvyššímu, je nanejvýš sofistikovanější, ale v podstatě stejně iluzorní jako výše zmíněná cesta pošetilců.

Dále zde existuje souvislost s nejposvátnějším číslem buddhismu: 108.
Typický tibetský růženec (thengwa) má 108 kuliček, a i když je možné použít růžence s jiným počtem kuliček, v Tibetu se používají velmi málo. Toto nejposvátnější buddhistické číslo bylo posvátné již ve starověké Indii dávno před buddhismem. Někteří učenci uvádějí, že buddhisté jej převzali od hinduistů, kteří toto číslo spojovali s božstvy. Buddhistické i hinduistické spisy uvádějí mnoho různých výkladů symboliky čísla 108.
Číslo 108 je součinem všech číslic v magickém trojúhelníku:

1
22
333

Dále např. 108 = 9 x 12, tj. je součinem devíti planet a 12 obydlí zvířat zvěrokruhu, je symbolem čtyř čtvrtí měsíce v každém z 27 lunárních stavů a konstelací (108 = 4 x 27). Číslo 108 je dělitelné devíti a ještě součet číslic v tomto nejposvátnějším buddhistickém čísle je také 9. (Číslice 9 jako největší možná číslice je také posvátná). Jeden buddhistický spis uvádí, že člověk provede za 24 hodin 21600 dechů, které se skládají z 60 cyklů po 360 dýchnutích, tj. ve dvanáctihodinovém dnu provede 10 800 dýchnutí. (podle: http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=433)

Všimněme si také, že 9 a 12, jejichž vynásobením získáme 108, vzniknou součty prvních tří lichých (1+3+5) a sudých (2+4+6) čísel, tedy mužských a ženských kvalit.
Za krátkou kontemplaci v tomto smyslu stojí i grafické vyjádření čísla v našich číslicích: Lingam – Jóni – Dělící se vajíčko.

Úhel 108° v astrologii je tridecil:
DECIL, TRIDECIL (KEPLER) (36° 324° / 108° 252°) (+-2°)
Decil a tridecil nesoucí jméno J. Keplera symbolizují univerzální zákonitosti, nové tvůrčí impulsy a přenesení univerzálních hodnot do cyklu následujícího.(http://www.cmail.cz/astrologie/inzeraty/johannes/uvod/uvod08.htm)

* * *
Oprava lapsu calami předešlého komentáře k tomuto verši: Císařovna a Císař jsou pochopitelně dle starého systému D+H nikoli D+V, jak je uvedeno v mém komentáři. Upsal jsem se ;-)
 
25. 3. 2006


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz