Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Několik mementů z 80. let
aneb Tý tý tydý tááááá… Stanica Hviezda vysielá zprávy:

1980 =7 – 8 (čti červenec až srpen, - podobně čti většinu čísel na tomto místě ?): Olympijské hry v Moskvě – bojkotovány USA za okupaci Afghanistánu. (Ota Zaremba vyhrál zlato, ale myslím, že si vykloubil ruku?)
8. 12. – V New Yorku zastřelen John Lennon šíleným fanouškem.
R. Reagan zvolen prezidentem USA po J. Carterovi. (A abych se za čtyři roky neopakoval, tak potom byl zvolen ještě jednou).

1981 = 5 – atentát na papeže v Římě, neúspěšný.
9 – V Polsku vyhlášen vyjímečný stav – proti odborům a opoziční Solidaritě, sílící zejména pod vedením Lecha Walensy. (=> Vzpomíná si na vtipy o tom, že Poláci jdou do práce, a cosi o deseti dekách háků na maso do polívky…)

1982 = 4 – konflikt mezi Argentinou a Anglií o Falklandské ostrovy – alias Malvíny. (Argentinci to tehdy prohráli 120 : 0, ale ve fotbale byli mistři světa).
10. 11. – zemřel Leonid Brežněv, což konečně ukončilo 18 let jeho éry. (To bylo smutku! všude se porád hrál v médiích Čajkovský a vlála černá barva a mluvilo se pateticky, a my nemohli ten den hrát divadlo… Ale zároveň to byla i premiéra - ještě několik let po sobě se dávaly reprízy…)

1983 = 8 – První MS v Atletice – Helsinky! (Jarmila Kratochvílová byla super!!! Ikdyž nebyla miss, byla misstr ssvěta, a hned několikanásobný. A od toho času až dodnes vlastní jeden světový rekord - dosud nepřekonaný! To bylo prostě boží…)
9 – nad SSSR byl sestřelen Korejský Boing…
10 – v NSR se konaly masové protesty a kilometrové lidské řetězy proti rozmísťování Pershingů… a my pionýři Dukelských hrdinů (a určitě i jiní…) jsme podepisovali protestní dopis tomu zloduchovi Reaganovi… A odpověď od rusů si ještě pamatuju v poetickém balení: Maminko, tatínku, já se bojím Peršingů! - Jen se neboj milé dítě, SS 20 ochrání tě.

1984=V mnoha místech Evropy vyhlášen Orwelovský rok – výzva k zamyšlení nad vztahy občansta a jejich milých vládnoucích diktátorů.
- Nobelovou cenou byl vyznamenán český básník Jaroslav Seifert.
10 – tragédie rodiny Gándhíů v Indii pokračuje – atentát na Indíru G, tentokrát úspěšný.
11 – A v polsku jejich StB zavraždila kněze Popieluška.

1985 = 3 – v Rusku dochází k zásadní změně ve vedení Kremelského podniku: zvolením M. Gorbačeva nastupuje glasnosť – nebo co to bylo – což byl počátek konce komunistického blocku.
7 – V JAR to byl počátek konce bělošského apartheidu – vyhlášením vyjímečného stavu – před zavedením černošského apartheidu. (Ale ten se myslím jmenuje jinak).
7 – pro změnu z domova: V Metodějském roce se na Velehradě konala docela velká pouťová manifestace, kde se dost ztrapnil ministr kultury…
Konec roku byl v Latinské americe poznamenán přírodními katastrofami: 9 – Zemětřesení v Mexiku zabilo přes 5000 lidí a výbuch sopky v Kolumbii 23000.
V tomto roce už bylo jasné, že Americká populace veskrze úspěšně propadla masovému sledování nekonečných televizních seriálů typu Dallas, po kterém se líhly další jako houby po dešti…

1986 = 1 – Po úspěšných jednáních staletých nepřátel (Anglie a Francie) začínají oba na svém konci stavět, respektive kopat, tunel pod La Manchem (všichni s napětím očekávali, že to někdo bude sabotovat a že se určitě vprostřed minou.)
28. 1. při startu explodoval raketoplán Challenger…
26. 4. a v Rusku explodoval reaktor v Černobylu
V tom roce byl - tuším - taky odhalen virus způsobující AIDS a - určitě - U2 vydali svou zatím nejlepší desku The Joshua tree – ikdyž i ty před tím i po tom stojí za to.

1987 = 22. 2. zemřel Andy Warholl a o měsíc později byly Van Gogovy Slunečnice v Anglii vydraženy za 72 mil. marek.
5 – na Rudém náměstí v Moskvě přistál 19-tiletý němec, za což (ale spíš za znemožnění ruské protivzdušné obrany) byl sovětským soudem odsouzen ke 4 letům v pracovním táboře. (Ale myslím že si je neodpracoval, ale byl nakonec bez milosti vyhoštěn).
12 – ve Washingtonu si konečně začali rozumět Reagan s Gorbačovem a podepsli první dokumenty o likvidaci atomových raket, - k čemuž opravdu pod přísnými dohledy znepřátelených inspektorů o pár dnů později začalo opravdu docházet.

1988 = Po 9 letech neúspěšné snahy o okupaci se Ruské jednotky stáhly z Afghánistánu.
11 – vyhlášení Palestinského státu – Arafat byl tehdy na vrcholu blaha. Ale předčasně.
Mezi Iránem a Irákem bylo po téměř 10-tileté válce vyhlášeno příměří.
12 – V Arménii došlo k strašnému zemětřesení, při kterém zahynulo 55000 lidí.
A Amerika má nového prezidenta – G. Bushe, tatínka.

1989 = 1 – Na památku 20 výročí upálení byl vyhlášen Palachův týden. V Praze i v Bratislavě byly masové demonstrace masově potlačeny – vodními děly… To se tehdy poslouchaly zprávy: „Ivan Medek - Hlas Ameriky, Vídeň.“ Jo jo.).
1 – Zemřel Salvator Dalí
A nad Salmanem Rushdim - za jeho knihu Satanské verše - vyhlásil íránský vůdce Chomejní interdikt ???, ne to asi nebude ono, mohamedáni mají něco jiného a určitě horšího – prostě trest smtri…
5 – Maďaři všechny předběhli: nejenže si vypustili z názvu republiky „lidová“, ale ještě k tomu začali stříhat pletivo na rakousko-uherské hranici.
6 – Demonstrace studentů v Číně vyústily na náměstí nebeského míru v docela pekelně brutální masakr – který znamenal konec demokratického hnutí, až dodnes…
10 – Erich Honecker má v DDR problémy, nějaká jeho nevinná aféra vyústila až k jeho sesazení, vlně demonstrací, otevření hranice do Západního Berlína… až pádu betonové Zdi okolo něho.
11 – se konala sametová revoluce, která znamenala konec komunismu v čechách… (Havel na hrad!)
V Rumunsku se podobný převrat moc nepovedl. V občanské válce tam padly desetitisíce lidí…

Ale abychom ty osmdesátá léta zakončili veseleji, Havel skutečně dosedl na hrad… a U2 měli v Dublinu přenádherný silvestrovský koncert, živě přenášený do celého širého světa, a Bono při něm křičel i na nás… Czechoslovakia, open the door!!! Tak jsme je otevřeli.
 
David Kavana


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz