Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Kniha zákona a Universum


Tato Kniha vysvětluje universum.
Jeho elementy jsou Nuit - prostor - což jest souhrn možností všeho druhu - a Hadit, kterýkoliv bod, jenž tyto zkušenosti zakouší. (Tato idea je doslova z důvodu pohodlnosti symbolizována egyptskou bohyní Nuit, zaklánějící se ženou jakožto klenbou noční oblohy. Hadit má za symbol okřídlený glóbus v srdci Nuit.)
Každá událost je sjednocením nějaké určité monády s jednou ze zkušeností, která jí odpovídá.Každý muž a každá žena je hvězda, tedy agregátem takových zkušeností, které se s každou novou událostí neustále mění a která muže či ženu, ať už vědomě či nevědomě, ovlivňuje.
Každý z nás tedy má své vlastní universum, ovšem jakmile obsáhne všechny možné zkušenosti, stane se pro všechny jediným universem. To vyžaduje rozšíření vědomí v takové míře, že pojme všechna ostatní vědomí.
Objekt, který vidíte v tuto chvíli, není nikdy jeden a týž, který vidím já; docházíme k závěru, že jde o ten samý proto, že se vaše zkušenost shoduje s mojí v tolika bodech, že momentální rozdíly našeho pozorování jsou vlastně zanedbatelné. Jestliže například mezi námi půjde náš společný přítel, uvidíte pouze jeho levou stranu, zatímco já tu pravou; shodneme se však na tom, že jde o téhož muže, ačkoliv můžeme mít rozdílný názor nejen v tom, kterou část jeho těla vidíme, ale i v tom, co víme o jeho vlastnostech. Přesvědčení o jeho totožností roste tím rychleji, čím častěji ho vidíme a čím lépe jej poznáváme. Celou tu dobu ale ani jeden z nás nemůže vědět vůbec nic kromě celkového dojmu, který jsme o něm nabyli prostřednictvím našeho rozmyslu.
Výše uvedené řádky představují silně povrchní pokus o vysvětlení systému, který usmiřuje všechny existující filosofické školy.
(podle Liber AL vel Legis, Horus, Brno 1997)

 
6. 3. 2010


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz