Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Sowulo: Hathor

Hathor
je sluneční bohyní, uctívanou ve starém Egyptě již před rokem 2700 př.n.l. Je bohyní lásky, opojení a plodnosti, krásy, radosti, tance a hudby, je ochránkyní žen při porodu a průvodkyní zemřelých. Je považována za bohyni nebes, ale nejsou ji cizí nerostné říše země.


Při hledání svého božského ochránce, patrona, mě upoutala Hathor. Byla mi blízká jako žena. Péče o ženy a děti mě s ní spojovala. Hudbu a tanec jsem měla vždy ráda, jen to opojení mi tenkrát scházelo. Povzbuzením do života pro mě bylo, že k životu patří i víno a opojení, ne jen práce a péče o druhé jak jsem to znala. A jak jsem se s ní blíž seznamovala, cítila jsem, že jsem si vybrala dobře. Nacházím u sebe hodně vlastností, kterými se Hathor projevovala ve starém Egyptě.
Je zobrazována jako žena s kravskými rohy nesoucími sluneční disk boha Re nebo pouze jako kráva, se slunečním diskem.
Kultovními předměty Hathor jsou tyrkysový náhrdelník menat, symbol královské moci a sistrum, hudební nástroj, kterým se potřásalo a tak se zaháněl vztek a zuřivost rozzlobených bohů i faraonů.
Sistrum je nástroj, který udržuje tvoření ve stálém pohybu. Ukazuje, že všechny existující věci lze rozechvět a uvrhnout do věčného pohybu. Říká se, že sistrem lze vypudit a zahnat Tyfóna, což znamená, že když úpadek omezuje a brání přírodě, moc tvoření ji osvobodí a obrodí ji pohybem.
Moc Hathor je charakterizována hadí energií(ohnivou). Je jedovatou kobrou stočenou kolem hlavy slunečního boha Re. Tyčí se na jeho čele jako vznětlivá a nebezpečná, plive plameny na nepřátele. Je jeho společnicí i dcerou. Hathor je bohyně mnoha barev. Neustále mění svůj tvar. Je Sokolem, Zlatou krávou, Dům Hora, Paní jižní sykomory, Paní Puntu, Paní tyrkysu, Paní vlídnosti, Paní tance, velké krásy. Reova velká láska k Hathor (dcera), jej inspiruje k tomu, aby křižoval nebem každý den. Její krása je mocí, která motivuje sluneční oběh, bez ní by nebyl žádný východ slunce. Hathor je dynamickou partnerkou, náleží ji planoucí, prchavá moc, která ji představuje jako blahodárnou i ničící.
Hathor(Nádherná) je spojována s bohyní Sachmet(Mocná), Hathor –Sachmet. Je to transformace násilné, nekontrolované ženské zuřivosti do jasné, dobročinné síly(položit tyrkys na místo karneolu). Re je pevně spjat s bohyní Hathor-Sachmet, bez ní by nebyl ničím než formou bez života, neschopnou vlády, bezmocnou a neživou.
Hathor je spojována také s bohyní Maat (pravda, spravedlnost, mravnost, řád, sebeovládání, čestnost a dobro, Ta která provází). Maat může být opravdovou průvodkyní jen tehdy, je-li spojena s vrtošivou Hathor. Pro sluneční cyklus jsou důležité obě, řád i opojení. Ve spojení s Hathor se Maat stává živoucí a krásnější, ne jen mechanickou činností.
Hathor vyléčí Hóra, který v zápase se Sethem přišel o obě oči, i Isis, které Hór v záchvatu zuřivosti uřízl hlavu.
Hathor je kojící bohyně, která udržuje teplo a proud života pro egyptského faraona. Je to bohyně životodárná. Starověcí Egypťané vnímali energii kobry a krávy jako totožné, jako sluneční životní energii. Hathořina kráva zdůrazňuje vyživující a životodárný aspekt.
Na počest Hathor byly konány slavnosti, kde byla oslavována hudbou, tancem, erotickými radovánkami a konzumací značného množství vína a piva.
Hieroglyfický zápis Hathor
Sistrum
 
květen 2010


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz