Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Rodičovská vina a psychoterapie
Vikete

K napsání této miniúvahy mě přivedla kniha Anatomie lásky ( Guy Corneau), kterou jsem dostala k narozeninám od své osvícené sestry. Autor se zabývá partnerskými vztahy a vnitřními problémy vedoucími ke konfliktům. Za hlavní zdroje problémů považuje autor rané vztahy otec – dcera, matka – syn.
Knih tohoto typu je na našem trhu mnoho a ani nemám pocit, že bych se z ní dozvěděla něco převratně nového. Inspirovala mě však v souvislosti s věnováním, které mi sestra vepsala do knihy : „ sestřičce pro vyrovnání se s minulostí ♥“ a jejím důvěrným sdělením, že se toho všeho, čím se na mě podepsali rodiče, můžu úplně jednoduše zbavit a budu fakt v pohodě. Nemůžu si pomoci, ale nějak mi do této oblasti zapadá i esoterické studium mé tchýně, která už hodně dávno pochopila, že za všechna její trápení současná i minulá může její matka, protože ji nikdy neměla dost ráda, a taky její otec, protože to byl despota a navíc umřel,když bylo tchýni 12 let.Oba dva přístupy mi připadají jako opačné strany jedné mince – mince z mého pohledu skutečně nepotřebné, možná by se dalo říci i pančované.( Přemýšlela jsem, kterým silám bych tyto přístupy přiřadila a oba dva luciferským.)
Píšu sice o sestře a tchýni, ale bohužel při čtení této knihy jsem si uvědomila, že je to v současné době hodně velký trend. Pracovně jsem si ho nazvala „ trendem zbavující se zodpovědnosti“. Proč? Právě proto, co už jsem uvedla. Mám dojem, že se nám z rodičů stal pěkný odpadní kanál, že je teď - in - všeobecná projekce směrem zpět ke kořenům. A také, že se na téma tzv. rodičovské viny klade přehnaně velký důraz.
Nemyslím si, že by autor Anatomie lásky ani autoři jiných podobně tématicky laděných publikací směrovali k tomuto cíli. A nechci ani zavrhovat nutnost jistým způsobem se se svou minulostí srovnat. Ovšem autoři zapomněli ve svých publikacích uvést, že jejich klienti se „nevyléčí“ po přečtení jedné nebo dvou knížek, ale že jde o proces dlouhodobý, kde se dlouhou dobou nemyslí dny, ale roky. Podle mého se skutečně v průběhu tohoto procesu člověk setká s jistou sebelítostí a obviňováním rodičů, které může být spojené s dalším uvolněním emocí. Ale tady celý proces nekončí. Přece tím, že svalím vinu za své problémy a komplexy na rodiče, se z mě nestane svobodný a samostatný člověk. Jak můžu zodpovědně rozhodovat o svém jednání a svým způsobem o svém osudu, když jsem, podle toho, co jsem uvedla, pouhou obětí chyb svých rodičů? ( To je jedna strana . Ta druhá je – jak můžu jednat zodpovědně sám za sebe, když jsem strašně v pohodě a nic na světě pro mě vlastně není problém, protože jsem se se všemi problémy už vyrovnal/a? Nebo je vytěsnila?)
Protože mě věnování a následný komentář mé sestry skutečně hodně vytočil, zamýšlela jsem se celou dobu nat tématem knížky a došla jsem k několika závěrům, že
není úplně špatné si něco takového přečíst, ale je hodně zrádné se v tom š´tourat
mám pocit, že proces srovnávání se s rodiči je celoživotní, a že čím jsem starší, tím víc v určitém smyslu chápu jejich jednání současná i minulá nesouhlasím s tím, že se člověk mávnutím kouzelného proutku zbaví všech problémů nesoucích si z dětství, protože z vlastní zkušenosti vím, že tyto problémy prostě patří k povinné výbavě osobnosti a při pokusu se jich zbavit pouze převlékají kabát jsem opravdu spokojená s tím, jaká jsem a nemám nejmenší touhu být v pohodě, protože mé komplexy jsou mým hnacím motorem pevně doufám, že mé děti jednou nebudou číst tyto knihy za tím účelem, aby se dozvěděli proč je třeba hodit za vše v jejich životě zodpovědnost na rodiče.

A na závěr jsem si nechala jednu sladkou tečku : „děkuji ti sestřičko ♥.“

 
11. 8. 2010


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz