Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Aleister Crowley: Magie bez slz, 31
Kapitola XXXI: Náboženství – je Thelema nové náboženství?

Drahá sestro,
Dělej, co ty chceš, ať je cele Zákon.

„Popsal bys svůj systém jako nové náboženství?“ Přiléhavá otázka, myslíš si.
Jestli by to mělo něco znamenat, to se musíme pokusit objasnit. Pravda, je to slogan A.´. A.´. „Technika vědy – cíl náboženství. Zde slovo „cíl“ a kontext pomůže definici. Musí to znamenat dosažení Vědění a Moci v duchovních záležitostech – nebo slova s tím spojená: jakmile se jednou zvolí fráze, začne se do toho rýpat! Přesto oba dva dokonale víme, co tím myslíme.

Ale tohle jistě není ten význam slova tvoji otázky. Mohlo by vyjasnit naši mysl, jak se často stává, když se na věc podíváme optikou starého dobrého Skeata.
Náboženství, říká, latinsky: religio, zbožnost. Sbírka (collection) nebo pozornost k čemu: religens v protikladu k negligens, zanedbávání. Postoj Gália1. Ale také religio znamená spojovat dohromady, např. ideje. Vlastně „tělo učení (doktrína)“. To není špatné vyjádření. Náboženství je tedy více či méně koherentní a konzistentní sbírka věr s doporučeními a zákazy, které lze z nich odvodit. Ale potom je tu smysl, který Frazer (a já) používáme s tímto slovem: jako opozice k „Vědě“ nebo „Magii“. Jde o to, že náboženští lidé přikládají jevy z vůle nějaké postulované Bytosti nebo Bytostem, platným a měnným (moveable) ctnostmi obětování, oddanosti nebo zájmu. Proti tomu, vědecká nebo magická mysl věří v Zákony Přírody, tvrdí: „Když A, potom B“ – když uděláš to-a-to, výsledek bude to-a-to, osvobozený od náhodného ovlivňování. Ježíš, údajně učinil slunce stát v klidu pouhou prosbou a Eliáš stejným způsobem způsobil, aby „šlo zpátky na ciferníku Ahaz“2. Willett to udělal posunutím hodin zpátky a dosáhnutí toho, že Parlament uznal jeho šílenství. Petruchio, také „Mělo by být kolik hodin, já říkám: je!“ Poslední dva mají blízko k metodě magie. Alespoň k té části která sestává z „dělaní si legrace ze všech lidí a pořád“. (fooling all the people all the time). Ale taková operace, kdyby byla použita opravdová Magick, by byla nad síly kteréhokoli mága, co vím. Úplně by to narušilo solární systém. Pamatuješ si, jak se to stalo a co z toho bylo v poněkud chytrém příběhu od H.G.Wellse. Opravdová Magick znamená „použití jedné množiny přírodních sil jako mechanické výhody proti jiné množině“ – Cituji, jak nejlépe mi paměť slouží, Thomas Henry Huxley, když vysvětluje, že když zvedá džbán vody – nebo obočí – nevzdoruje „zákonu gravitace“. Naopak, využívá ten zákon. Ty rovnice zákonu, tvoří část systému ve kterém zvedá džbán vody aniž by rozlil vodu.
Shrnutí, náš systém je náboženstvím do té míry, pokud náboženství znamená vášnivé spojování sérií učení, aniž by některé muselo jakkoliv překážet Vědě nebo Magick.
Nazývej to novým náboženstvím, pokud to Vaši Majestátnosti činí potěšení. Přiznávám však, že něvěřím tomu, čeho bys tím mohla dosáhnout a mám pocit, že bych měl dodat, že bys tak mohla způsobit ohromné neporozumění a byl by to počin spíše hloupé rošťárny (mischief).
To slovo se neobjevuje v Knize Zákona.

Láska je zákon, láska pod vůlí.
Bratrsky,
6661 Odmítl poslouchat židovské výkřiky proti Pavlovi, viz https://en.wiktionary.org/wiki/Gallio
2 Legenda z Bible viz http://classic.net.bible.org/dictionary.php?word=Dial%20Of%20Ahaz
 
Přeložil Anakin, 11.8.2020, Olomouc


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz