Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
SOLVE et COAGULA
Umění – Alchymie - Střelec (meditace nad obdobím a kartou) 21.11. – 21.12.

Karta Umění (společně s kartou Smrt a Mág 2) nás provázela při listopadovém setkání v Kunkovicích 18. – 20.11. 2016. Karty (snad poprvé pouze ATU) byly vytaženy při pátečním výkladu na skupinu –mimo jiné ukázaly na končící období Štíra a nadcházející období Střelce...
Během sobotního tarotového odpoledne jsme Umění a Smrt probírali podrobněji, hledali symboly a vstupovali do těchto karet. (Mág 2 se připomněl při nedělní závěrečném výkladu na skupinu). Od návratu ze setkání mě alchymie provází každým dnem – buď v meditacích, ve snech, ve filmech nebo v knihách. Pustila jsem se do četby děl Gustava Meyrinka – Golem, Bílý dominikán, Anděl západního okna, Valpuržina noc.... Kromě již výše zmíněných impulsů byla dalším podnětem kniha Evy Markvartové – Alchymie a tarot: klíče k románům Gustava Meyrinka. Kniha se zaměřuje na rozbor alchymické a tarotové symboliky v jeho románech, konkrétně v Golemovi a Bílém dominikánovi. Díky tomu pro mě nabývá četba samotných románů hlubších rozměrů a souvislostí.

Slovo „alchymie“ údajně pochází z arabštiny: al-kimia, kde slovo „kéme“ označuje egyptskou černou zem. Další teorie vychází z řeckého slova „chyma“, které souvisí s „tavit“ nebo „slévat“.
Alchymisté nazývají své řemeslo uměním – ars perfectionis, ars philosophica, ars regia (umění dokonalosti, umění filosofické, umění královské).
Cílem alchymie je především transformace hrubšího a primitivního v ušlechtilé a vznešené – alchymické dílo je tedy i meditativním procesem alchymisty, který usiluje o svou vnitřní proměnu.
Podobně i já vnímám alchymii jako transformaci sebe sama, skrze formuli V.I.T.R.I.O.L.
Stejně tak známé „solve et coagula“ = „rozděl a spoj“ – nové spojení rozděleného na novém vyšším stupni – mohu najít ve svém životě, kdy pro mě nejvýraznější byl rozchod s manželem a odchod z M.O.Th. před třemi čtyřmi roky.
Koncem měsíce si podobnou proměnou prošel i můj známý (a já nepřímo s ním, neboť nabízel také naší čokoládu). Se svou ženou měli krásný nápad i sen – založili a provozovali kavárnu, kam se přišlo, vyzuly se boty a každý se sám obsloužil. Při odchodu se platilo podle pocitu. Výtěžek z kavárny šel na dětský domov. Krásné, ale bohužel vše je o lidech .... Ke konci listopadu museli kavárnu zavřít – rozpustit. Bylo nám to líto, ale věřím, že brzy přijde nový projekt...
Nikdy nestvoříš z jiných věcí jednotu, dokud předtím nezměníš sám sebe. (Agrippa z Nettesheimu)


Markvartová Eva - Alchymie a tarot
Roger Bernard – Objevování alchymie
Burckhardt Titus – Alchymie – Tradiční věda o kosmu a duši
 
Peregrina, zima 2015, Dýšina


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz