Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Slepé uličky magie

Na úvod musím sportovně přiznat, že sepsání téhle úvahy, mě stálo nepoměrně více přemýšlení a námahy, než jaký je skutečný výsledek a opravdový význam tohoto minidílka.
Podotýkám, že úvahy a názory níže uvedené se neopírají ani o odbornou literaturu, ani o názory publikované například v síti Internet. Stručně by se dalo říci, že o promýlané tematice nevím nic anebo, až na několik výjimek, skoro nic.


Jsou zde uvedeny výhradně a bez výjimky moje vlastní názory a tudíž si jakožto autor příspěvku vyhrazuji (svaté) právo, kohokoliv z Vás, jakožto stoupence opozičního názoru, dokonce i urazit:-(.
Chce se mi však věřit, že v mých názorech po několika větách odhalíte názory naprostého ignoranta a nedouka a tak mi veškeré prohřešky vůči Vašim citům, rychle a bezezbytku odpustíte.
Předpokládám, že se mi podaří rozpoutat diskusi, a o pomýlenosti mých názorů mě velice rychle přesvědčíte.0. Rozdělení

Z pracovních důvodů a z touhy zajistit textu alespoň minimální řád a přehlednost jsem si dovolil svou práci rozdělit na dvě samostatné větve:
1. Větev Asijskou
2. Větev Euro-americkou

Dlužno podotknouti, že pro obě větve je společné, že k jejich rozvoji v českomoravské kotlině dochází až na popsané výjimky, teprve v 90. letech minulého století. Proč? To dnes už přece nikdo neví.

1. Větev Asijská
1.1. Náramek
Za prvního průkopníka socialistického čarování považuji Tradiční, japonský, magnetický náramek, importovaný do ČSSR anonymním migrenologem, a to koncem 70. let. Prodával se dokonce v Tuzexu ve zlatém či stříbrném a pánském či dámském provedení. (Pokud mě paměť neklame, prodával se v elegantní zelené krabičce a stával 18 TK).
Zajímavé bylo, že v jeho účinky nikdo nevěřil, přesto se jenom nepatrná část tuzemských Tomášů obého pohlaví odvážila sundat jej z ruky. Sloužil rovněž jako vyhledávaný módní doplněk dospělé populace a obrostlejším pánům účinně pomáhal při depilaci horních končetin.

1.2. Vietnamská tygří mast
Převratný to vynález v oboru mastičkářství. Tuzemská Alpa (i přes evidentní univerzálnější použití) díky této masti ztrácí své dominantní postavení na našem trhu. Mast léčí kožní defekty i neblahé důsledky nachlazení a považte, vejde se i do kabelky!
Při její aplikaci však bylo nutno mít na zřeteli několik zásad.
Kromě dnes již tradičního „DO NOT EAT“ by se má dobře míněná doporučení týkala obezřetnosti při aplikaci v oblasti obličeje. Kdo dal na doporučení šarlatána a mastí si potřel např. nosní dírky aby zahnal rýmu, tomu často vyhrkly slzy. Pokud si chtěl slzy setřít rukou, ........ myslím, že není třeba dále rozvádět!
Logicky z toho vyplývá, že kromě očí jsou tak zásadním způsobem ohroženy i jiné citlivé, (ba i citlivější - pozn.: Autora), orgány a jejich sliznice. Pak řvete jako skutečný tygr. Odtud patrně pochází i neobvyklý název.

1.3. Reiki
Chcete se snadno a rychle stát zasvěceným Mistrem? Staňte se Mistrem Reiki! Můžete si vybrat z nesčetných inzerátů ve specializovaných časopisech. Bude-li vás skupinka, světící Mistr přijede až k vám do bytu. Ovšem než se stanete opravdovým Mistrem, čeká Vás trnitá cesta vzhůru, kdy musíte projít ještě trojím zasvěcením - 10.,20.,30.
Ovšem má to zase tu výhodu, že Vy sami můžete zasvěcovat další adepty, takže klid, o vložené investice nepřijdete, budete-li účinně inzerovat nebo pokud máte odvahu o svém nadání pořádat přednášky.
Čili Multi Level Marketing se štítem duchovna jak vystřižený z učebnice. A potkáte-li větší naivky než jste vy sami, jistě vám to pomůže při (znovu)objevování Vašeho ušlápnutého sebevědomí.

1.4. Psychowalkman GALAXY
Jedinečná cesta, jak se bez námahy dostat do hladiny Alfa. Stačí nasadit sluneční brýle s LED diodami, na uši dát sluchátka a vybrat si pomocí tlačítek vhodný program. Můžete provádět relaxaci, mírnit stresy, koncentrovat svou mysl, nebo se učit cizím jazykům. Výrobní cena zanedbatelná, zákaznická cena pak v řádech tisíců až desetitisíců, to vše podle výbavy jednotlivých modelů. Ale výsledek, ten přece stojí za to! Budete umět to, co jste nikdy předtím neuměli.
Navíc je to vhodný dárek pro celou rodinu - budoucí rodinu složenou ze samých Géniů. Vždyť přece víte, že i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále. I frekventant zvláštní školy - majitel psychowalkmana pak může být třídním premiantem.

2. Větev Euro-americká

Tuto větev lze charakterizovat především tím, že si bere za cíl vymýcení nezdravého životního stylu našich obyvatel. Přináší tak nesčetná řešení zejména pokud se dosažení optimální hmotnosti týče. Ale na své si přicházejí i české mozky tím, jak se průběžně zvyšuje jejich kapacita. Některé nabídky rovněž směřují ke získání blahobytu a finanční nezávislosti, a to často v kombinaci s dalšimí pozitivy.

2.1. Fit pro život
Jedním z prvních posametových bestselerů se stala kniha americké autorky Marilyn Diamondové. Kniha s názvem Fit pro život doporučovala speciální kůru na hubnutí. Tato kůra spočívala v tom, že část jídelníčku fyzicky a tělesně strádajícího občana byla vypuštěna tak, že v obvyklé době podávání jídla vznikl časový prostor k tomu, aby mohl takto postižený konzumovat džus. Ještě dnes se jistě mnohým z nás vybaví ony tváře, tupě zírající, na nedopitý půllitr s ovocnou drtí.
Dlužno podotknouti, že tato kniha se dočkala několika pokračování, ve snaze vydavatele zopakovat komerční úspěch dílu prvního. Všichni víme, že tato snaha již byla marná.

2.2. Herbalife
Průvodní jev této doby je budování obchodní sítě zvané NetWork. K jedním z prvních jejich propagatorů a misionářů ve vlastech českých patří firma Herbalife z USA. Kouzlo produktů Herbalife spočívá v tom, že si každý člověk může naordinovat speciální formuli, kterou vybere s ohledem na svůj neduh, který vynásobí koeficientem možností finančních zdrojů.
Na námitky důchodkyně úpící nad vysokou cenou má elegantní dealer s plackou na klopě saka přichystanou zákeřnou otázku: „ Paní, a na kolik si VY ceníte svého zdraví ?“.
Firmy typu Herbalife však kromě vyléčení nemocí či obezity nabízejí více. Nabízejí totiž k zakoupení tzv. Startovací balíček.
V něm kromě vzorků s výrobky naleznete i cenné rady a motivační kazety, jak vybudovat vlastní marketingovou síť. Tak se zapojíte do NetWorku a zároveň se vydáte na dráhu bezstarostného podnikání, plnou úspěchů, vyznamenání, společenských poct a party v nejluxusnějších hotelích či na záoceánských parnících.

2.3. Letadlo
Ne, zde se nejedná o žádný Boeing. Letadlo je systém trochu se podobající předešlému. Jedná se o jakýsi druh obchodování s penězi. Ekonomové totiž definují peníze jako zboží zvláštního charakteru.
Systém Letadla přiletěl do naší vlasti současně z několika směrů. Šlo patrně o upřímnou snahu několika Mágů vyčarovat dostatek peněz pro všechny letce a dát je do oběhu. Když si však zblblíci ze spodních pater pyramidy začali uvědomovat, že o svém výtěžku z celé akce se jim může jen zdát a za své vzaly nakonec i snahy alespoň po navrácení vkladu, chodili to kolektivně práskat na policii, a to se začala o celý případ zajímat.
Poté bylo zboží v podobě peněz nahrazeno zbožím v podobě informací. Prodávat informace již šlo i bez obav z právního postihu. Systém byl promyšlen dokonale, jenom se zapomnělo na omezenou základnu sponzorujících, což si mnoho z nich ve vidině bezpracného zisku vůbec nehodlalo přiznat.

2.4. Silvova Metoda
Máme tu jeden z příkladů snah o využití skrytých rezerv lidského mozku. Geniální zakladatel tzv. Silva Method, občanským jménem José Silva dal mnoha z nás naději vedoucí ke schopnosti pomocí cvičení zcela ovládnout vlastní mozek a vlastní mysl. Kromě knihy, kterou jsem však nikdy nečetl, neexistuje jediný důkaz potvrzující význam a pravdivost Josého teorií.

2.5. Vyšetření EAV
Podle mého názoru měl autor vynálezu za lubem vyvinout elektronického psychotronika. Přístroj EAV má s pomocí elektrod rozmístěných po těle pacienta diagnostikovat nemocné orgány a nezdravá místa. Propagátor vynálezu v ČR , MUDr. Miklánek popisuje, že za pouhé 2-3 hodiny dochází k bezbolestnému a dokonalému zmapování lidského těla. Přístroj k diagnostice využívá, podle mého laického soudu, přirozené vlastnosti lidského těla, tj. jeho elektrické vodivosti.

2.6. Biofeedback
Biofeedback, čili nácvik vědomé kontroly organismu. Spojují se zde vlastnosti dvou posledně jmenovaných praktik, a to tak, že za pomocí nejmodernější techniky dochází ke zušlechtění lidského mozku. Biofeedback má několik samostatných metod, které sice pracují na odlišných principech, ale mají přesto shodný cíl, tj. přetavení člověka ve zcela odlišného a dokonalého jedince.:
 StressComputer - pracující na principu snímání teploty z povrchu pokožky
 ThoughtStream - pracující na principu snímání vodivosti pokožky
 EEG-Biofeedback - snímající mozkové vlny
 MindDrive - sloužící k tréningu mysli pomocí hraní si na PC

Závěr
Ponechám na Vás vážení posluchači zda je mé hodnocení zaujaté či objektivní, poměrně ucelené či zcela nedostačující. Ať tak či onak, k lepšímu zpracování mi chyběly především informace o probírané tematice.
Jak už jsem zmínil v úvodu, je velmi pravděpodobné, že jsem některou věc svými neznalostmi zcela znevážil a Budiž mi odpuštěno.
Rád bych znal Vaše názory, a to především stran doplnění tohoto seznamu.
Zároveň s tím mi dovolte vyslovit otázku na kterou já sám neznám odpověď. Tj. zda lze mezi poklesky magie zařadit i takové fenomény 2. pol. 20. stol. jakými jsou například patologické závislosti na drogách, výherních automatech, či proporcích vlastního těla ?
 
M.H. 2002


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz