Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Mathers MacGregor (1854 - 1918)

Samuel Liddell Mathers jinak též MacGregor Mathers
se narodil v Londýně 1854 jako syn obchodního úředníka.
Byl zednářem, romantickým obdivovatelem keltských dějin, vášnivým stoupencem jakobínů a s nadšením se věnoval okultismu. Byl přítelem madame Blavatské. S Westkottem a W.R.Woodmanem iniciuje vznik Zlatého úsvitu (1888).
Jméno MacGregor a titul Comte de Glenstrae přijal jako znaky skotského klanu, z něhož údajně pocházel. Byl rovněž salóním stratégem, samozvaným novým Napoleonem a rozhodným autokratem, který měl v těžkých osudových chvílích prohlašovat: „Neexistuje ve mně nic, co by nepocházelo od bohů.“

Mathers strávil skoro polovinu svého života hloubáním nad magickými a alchymickými texty v Britském muzeu a v jedné z pařížských knihoven.
V roce 1887 vydal materiál ze spisů Knorra von Rosenrotha pod názvem „Rozluštěná kabala“.
V roce 1889 vydal svou verzi „Šalamounova klíče“ a přeložil několik zaklínacích knih. Z francoužštiny do angličtiny přeložil Abramelinovu magii.
V roce 1890 se za Matherse provdala studentka umění Mina Bergsonová( 1865-1928). Moina (jak ji Mathers přejmenoval) byla jednou z prvních nových členek řádu Zlatý úsvit.
Mathers a jeho žena se v r. 1892 usadili v Paříži, kde založili chrám Zlatého úsvitu, jehož členem byl Papus. Prováděli složité rituály na počest bohyně Isidy, kterou ztělesňovala Moina. Mathersovi se v Paříži přes médium Moinu, povedl kontakt s Tajnými vůdci. Vrací se do Londýna.
Mathers se zasloužil o největší úspěch Zlatého úsvitu a o vytvoření logického magického systému, který zahrnoval kabalu, tarot, alchymii, astrologii, numerologii, věštění, zednářské symboly, vizionářské prožitky a rituální magii. Napsal řádové rituály a podstatnou část vzdělávacích příruček a vypracoval podrobný systém vztahů mezi vnějšími vlivy a lidskou psychikou jako „magického zrcadla vesmíru“. S určitými úpravami přejal magický systém Eliphase Léviho, který vedl až do starého Egypta.
Mathers napsal rituály „Zaříkání vyššího génia“( pravé já).
V roce 1897 přechází veškerá autorita řádu na Matherse.
V roce 1900 dochází v řádu k rozepřím, ke kterým přispívá Aleister Crowley svým chováním.
K rozepřím dochází v řádu, i na astrální úrovni a řád se rozpadá.
MacGregor Mathers umírá v roce1918 na španělskou chřipku.
 
20.5.2005, Henet Necer


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz